Ubezpieczenie i likwidacja szkody w ramach wynajmu
Aby umożliwić Ci spokojną jazdę, wszystkie wynajmowane przez nas pojazdy objęte zostały ubezpieczeniem OC i AC. W przypadku wynajmów krótko- i średnioterminowych dajemy Ci możliwość wykupu zniesienia udziału własnego w szkodzie.
W wynajmie krótko i średnioterminowym za dodatkową opłatą istnieje możliwość wykupienia zniesienia udziału w szkodzie. Szczegóły znajdują się w umowie najmu.
Wynajem krótkoterminowy od 1 - 30dni
- Wykup udziału własnego w szkodzie dla pojazdów do 3,5T DMC - 50zł / dzień
- Wykup udziału własnego w szkodzie dla pojazdów powyżej 3,5T DMC oraz ciągników i naczep - 70zł / dzień
Wynajem średnioterminowy od 1 –11 miesięcy
- Wykup udziału własnego w szkodzie wszystkich rodzajów pojazdów - 10% miesięcznej raty wynajmu
Jak wygląda proces zgłaszania szkody?
W celu zgłoszenia szkody na wynajętym pojeździe zadzwoń na naszą infolinię : 22 330 09 66. Zostaniesz poproszony o następujące informację:
- data i miejsce,
- okoliczności powstania szkody, uszkodzenia,
- imię i nazwisko kierowcy
Po zgłoszeniu szkody oddzwoni do Ciebie nasz dział techniczny w celu umówienia pojazdu na oględziny do serwisu. Jeżeli będzie potrzeba, zorganizujemy holowanie.
Jeżeli sprawcą zdarzenia jest osoba trzecia, która przyznaje się do winy, a okoliczności zdarzenia są niesporne możesz spisać oświadczenie - gotowy wzór dokumentu znajdziesz w naszej Strefie Użytkownika.
Na oświadczeniu zapisz następujące dane: datę, miejsce, imię i nazwisko kierowcy i właściciela, marka, model i numer rej pojazdu, numer polisy i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, krótki opis okoliczności, zakres uszkodzeń i przede wszystkim podpis sprawcy zdarzenia.
Wezwij policję jeśli: sprawca nie przyznaje się do winy, okoliczności zdarzenia nie są jasne, nie można ustalić kto jest sprawcą, masz podejrzenie, że sprawca może być pod wpływem alkoholu lub narkotyków, sprawca jest obcokrajowcem, pojazd sprawcy zarejestrowany jest poza RP, szkoda pojazdu powstała np. w wyniku złej nawierzchni (np. dziury w drodze), szkoda powstała w wyniku aktu wandalizmu. Zanotuj dane jednostki / funkcjonariuszy Policji, która obsługiwała zdarzenie.
Dodatkowo: zapisz dane świadków zdarzenia, zrób zdjęcia z miejsca zdarzenia, zdjęcia pojazdów biorących udział, zapisz ile osób było w pojeździe. Poinformuj nas jeżeli Policja zatrzyma dowód rejestracyjny po zdarzeniu.
Kiedy w przypadku zdarzenia są ranni i poszkodowani: wezwij odpowiednie służby, udziel niezbędnej pomocy, zabezpiecz miejsce zdarzenia.
PAMIĘTAJ: Czas na zgłoszenie szkody to dwa dni robocze.
Jeżeli potrzebujesz duplikatu potwierdzenia zawarcia polisy OC możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem infolinii: 22 330 09 66 lub pisząc na adres e-mail: szkody@fraikin.com
Likwidacja szkody - naprawa pojazdu
Po pierwszym kontakcie telefonicznym dział techniczny poprosi Cię o wypełnienie druku zgłoszenia szkody, które znajdziesz w Strefie Użytkownika i przesłanie odpowiedniej dokumentacji. Równolegle, po oględzinach pojazdu, ustali z serwisem zakres prac i umówi pojazd na naprawę. Jeżeli zgodnie z umową na czas naprawy szkody przysługuje pojazd zastępczy, taki zostanie zorganizowany.
Ważne: za naprawy odpowiada Fraikin. Użytkownik zobowiązany jest do poinformowania o każdej szkodzie
- W przypadku kradzieży pojazdu lub jego części koniecznie jest zgłoszenie sprawy na policję i niezwłoczne poinformowanie Fraikin
- Szyby - większość szyb naprawiamy i wymieniamy w sieci warsztatów Pilkington i Nordglass. Konsultant ustala z Tobą miejsce i datę naprawy. Pamiętaj, żeby zjawić się w ustalonym wybranym przez Ciebie terminie, a w razie niemożności stawienia się – poinformowanie nas o tym.
- Szkoda całkowita – jeżeli ubezpieczyciel oszacuje, że wartość naprawy przewyższa wartość pojazdu – mamy do czynienia ze szkodą całkowitą. W takim przypadku po konsultacji z opiekunem handlowym i klientem podejmowana jest decyzja o zamknięciu kontraktu lub przypisaniu innego pojazdu
- Opony – ogumienie nie jest objęte ochroną ubezpieczeniową. W sytuacji gdy nastąpi wystrzał opony nie pokrywa tego ubezpieczyciel.
Podstawowe wyłączenia
Gdy dojedzie do następujących sytuacji, zostaniesz obciążony całkowitymi kosztami naprawy: uszkodzisz pojazd w wyniku źle zabezpieczonego ładunku, podczas ładowania/rozładowania pojazdu, gdy wjedziesz pod za niski wiadukt, garaż, itp. (z naszych OWN).
Kradzież Pojazdu w przypadku:
- pozostawienia w pojeździe kluczyków lub nienależytego ich zabezpieczenia poza Pojazdem,
- pozostawienia w pojeździe dokumentów Pojazdu lub nienależytego ich zabezpieczenia
- brak zabezpieczenia Pojazdu zgodnie z jego konstrukcją i brak uruchomienia urządzeń zabezpieczających Pojazd przed kradzieżą,
- brak niezwłocznego zawiadomienia o kradzieży Pojazdu przez Najemcę,
Częściowa lub całkowita szkoda będąca następstwem:
- pożaru Pojazdu spowodowanego zainstalowaniem przez Najemcę lub osobę działającą w jego imieniu urządzeń lub akcesoriów, lub spowodowanego mieniem pozostawionym przez Najemcę w Pojeździe,
- braku złożenia informacji o szkodzie w przeciągu 2 dni roboczych od zdarzenia,
- zderzenia górnych części Pojazdu (np. wjechanie pod most, wiadukt, itp.),
- nieprzestrzegania przepisów prawnych dotyczących czasu kierowania Pojazdem,
- nadmiernego obciążenia Pojazdu,
- prowadzenia Pojazdu przez kierowcę nieposiadającego prawa jazdy,
- prowadzenia Pojazdu przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
Zielona karta
Jeżeli wyjeżdżasz poza granicę Polski sprawdź czy w kraju do którego jedziesz lub przez, który będziesz przejeżdżał potrzebna jest zielona karta (czyli dokument potwierdzający za granicą aktualne ubezpieczenie OC Twojego pojazdu w Polsce).
Kraje, w których nie potrzebujesz zielonej karty: Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Polska, Rumunia, Szwecja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Kraje, w których potrzebujesz zielonej karty: Albania, Azerbejdżan, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja i Ukraina.
Kraje, w których od 1 czerwca 2023 przestaje działać system Zielonej Karty: Białoruś, Rosja.
Szkoda poza granicami Polski
Wypełnij druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu, które znajdziesz w naszej Strefie Użytkownika, jeżeli są duże straty materialne i/lub ranni zadzwoń na policję,
Zanotuj następujące informację:
- dane jednostki i numer sprawy,
- zrób zdjęcia z miejsca zdarzenia (swojego pojazdu i innych pojazdów),
- zapisz ile osób było w pojeździe,
- spisz dane uczestników,
Ważne: Zwróć uwagę na oznakowanie miejsca zdarzenia (pierwszeństwo, ograniczenia prędkości, zakazy, nakazy itp.), w razie wątpliwości lub w sytuacji gdy pojazd jest niejezdny – zadzwoń do Fraikin.
PAMIĘTAJ: Nie podpisuj żadnych dokumentów w języku którego nie znasz, nie podpisuj przyznania się do winy, tylko opis zdarzenia,
Ogólne Warunki Ubezpieczenia AC - znajdziesz tutaj
Jeśli ma to znaczenie dla Ciebie, ma to znaczenie dla nas!
- ponad 4 000pojazdów w wynajmie krótko- średnio- i długoterminowym ubezpieczonych przez Fraikin