Wynajem samochodu z kierowcą – jak to działa?
- 09/04/22
- 3 min
Wynajem samochodu z kierowcą jest popularnym rozwiązaniem na rynku. To dobre wyjście dla firm transportowych w takich sytuacjach, jak gwałtowny wzrost aktywności, zwiększenie ilości tras czy zaspokojenie doraźnego zapotrzebowania. Wyjaśnimy, jak to działa.
Wynajem pojazdu z kierowcą: cenny sposób na zwiększenie elastyczności
Zapoczątkowana we Francji praktyka kompleksowego wynajmu pojazdów (samochodów dostawczych, ciężarówek…) z kierowcą przyjęła się w całej Europie (Belgia, Wielka Brytania, Niemcy…). Dzięki niej firmy transportowe mogą oferować bardzo elastyczne rozwiązania w przeróżnych sytuacjach.
Jako pierwsze przychodzą na myśl precyzyjnie określone potrzeby, np. konieczność skorzystania z ciężarówki o dużej ładowności w firmach, które na co dzień korzystają ze znacznie mniejszych samochodów. Mogą one też potrzebować pojazdu z odpowiednim wyposażeniem (np. żuraw samochodowy) do bardzo specyficznych zastosowań.
Warto wspomnieć też o przypadkach, gdy w firmie brakuje danych kompetencji – wtedy wynajem pojazdu z kierowcą, nawet tymczasowy, zapewnia większą elastyczność. Inne doraźne potrzeby to zarządzanie chwilowym wzrostem działalności lub zwiększenie ilości tras. W zależności od sytuacji można zdecydować się na wynajem długoterminowy (z możliwością różnych sezonowych lub okresowych kombinacji), wynajem krótkoterminowy (od jednego dnia po cały miesiąc) lub też na ofertę wynajmu średnioterminowego (od jednego do sześciu miesięcy). W każdym przypadku obowiązuje przygotowana przed rozpoczęciem wynajmu umowa, zasady korzystania i zwrotu, a także warunki cenowe.
W każdym wypadku rozwiązanie to pozwala wykorzystać okazje handlowe, które wcześniej były poza zasięgiem, zachowując przy tym jakość usług oraz nie tracąc czasu na planowanie działań i zarządzanie ewentualną transformacją.
Wiele sektorów gospodarki wdrożyło już wynajem pojazdu z kierowcą: sieci handlowe, sektor budownictwa i robót publicznych z szerokim wachlarzem podmiotów współpracujących, np. przy transporcie materiałów, przemysł petrochemiczny (ropa, gaz, chemia, materiały niebezpieczne), branża rolniczo-spożywcza itp.
Zalety
Zarówno w celu zaspokojenia doraźnych potrzeb, takich jak sezonowy wzrost działalności, które mogą wiązać się ze zwiększeniem obciążenia pracą, jak i w innych sytuacjach, skorzystanie z wynajmu pojazdu z kierowcą gwarantuje utrzymanie jakości usług za sprawą możliwości dostosowania umów, które są jedynym „sędzią pokoju” w oczach klientów.
Pod względem finansowym warto zabezpieczyć się dzięki transparentnej umowie. Ceny sa bardzo zróżnicowane i mogą zależeć od wielu czynników: czasu wynajmu, rodzaju pojazdu, uwzględnionych usług itp. Ważne jest, że takie rozwiązanie pozwala uniknąć dużych inwestycji i zamrażania kapitału. Dzięki temu możesz skupić się na swojej działalności bez potrzeby naruszania równowagi finansowej. Warto pamiętać, że inwestycja w samochody ciężarowe lepiej spełniające wymogi środowiskowe może być dobrym sposobem na redukcję kosztów.
A jeśli musisz rozważyć bardziej strukturalne inwestycje, to dobry znak! Oznacza to, że zwiększenie działalności przełożyło się na prawdziwy wzrost, a Twoje nowe potrzeby są trwałe i kompatybilne z modelem biznesowym.
Odpowiedni pojazd i kierowca: garść dobrych praktyk
Wynajem pojazdu z kierowcą ma wiele zalet, jeśli tylko zastosujemy się do kilku prostych zasad.
Przede wszystkim należy skorzystać z usług partnera cieszącego się renomą, np. firmy, która wynajmuje Ci już długoterminowo samochody bez kierowcy. Dzięki temu oprócz cennych porad zyskujesz także dostęp do szerokiego wyboru nowych* pojazdów (lekkie auta dostawcze, ciężarówki, furgony, pojazdy specjalistyczne) z profesjonalnymi kierowcami. Jak powszechnie wiadomo, trudno jest znaleźć wykwalifikowanych kierowców na rynku pracy. W jeszcze większym stopniu dotyczy to ekspertów, także przy zatrudnianiu tymczasowym. Dodatkową zaletą jest to, że unikasz ryzyka destabilizacji zespołów, ponieważ kierowcy są regularnie szkoleni i doskonale znają dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa czy ekologicznej jazdy.
Upewnij się, że wybrany usługodawca zajmuje się kwestiami administracyjnymi związanymi z pojazdem i kierowcą, zwłaszcza umową o pracę i ochroną ubezpieczeniową (która ma niebagatelne znaczenie w przypadku działalności ogólnoeuropejskiej), aby oszczędzić czas i móc na spokojnie stawić czoła każdej sytuacji.
*Średni park samochodowy wynajmujących jest dwukrotnie nowszy niż cały park samochodowy we Francji (źródło: TLF)