Płynna żywność: bezpieczny przewóz towarów
- 02/10/21
- 4 min
Szybka dostawa! Mając do czynienia z transportem płynnych produktów spożywczych, które zawierają coraz mniej, jeśli w ogóle, konserwantów, przemysł spożywczy nieustannie wprowadza innowacje, aby sprostać wymogom bezpieczeństwa sanitarnego. Transport płynnej żywności wymaga zatem specyficznej logistyki: odpowiedniego pojazdu ciężarowego spełniającego normy bezpieczeństwa i higieny oraz optymalnego łańcucha dostaw.
Nie wszystkie płyny spożywcze mają taki sam poziom lepkości i dlatego nie mogą być transportowane w takich samych warunkach. W branży transportowej za „płyny spożywcze” uznawane są tylko te płyny, których lepkość pozostaje stała, a nie te, których lepkość wzrasta w wyniku działania zasady mieszania (płyny zagęszczające się reologicznie).
Przyjmuje się, że dany płyn jest płynem spożywczym, jeśli jego właściwości fizyczne powodują wypełnienie wewnętrznej objętości zawierającego go zbiornika i może być przepompowywany systemem rurowym w którym krąży zgodnie z różnymi znanymi systemami: turbulencyjnym, laminarnym i tłokowym. Mleko, wino, soki owocowe, oleje, ocet, piwo, woda niegazowana lub gazowana, miód i jaja mogą być zatem uznane za płyny spożywcze. Zupa z małymi kawałkami nie może być jednak transportowana w ten sam sposób, ponieważ osadzanie się części stałych mogłoby spowodować zatkanie rur podczas przelewania.
Transport płynów spożywczych: higiena to podstawa
Aby środek transportu nadawał się do przewożenia płynnej żywności, musi spełniać kilka kryteriów. Należy zadbać o absolutnie nienaganną higienę wewnątrz i na zewnątrz. Musi być łatwy do czyszczenia oraz dezynfekcji i może być używany wyłącznie do transportu produktów spożywczych. Wreszcie metoda transportu musi uwzględniać wysokowydajną wentylację, aby utrzymać właściwą temperaturę przewożonych płynów spożywczych. Cysterna spożywcza jest zatem najbardziej odpowiednim środkiem transportu dla płynów spożywczych.
Stosowana w całym przemyśle spożywczym norma ISO 22000 uwzględniająca zasady HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point), ma na celu optymalizację bezpieczeństwa żywności. Dlatego też pracownicy gastronomii muszą przestrzegać tych zasad, podobnie jak przewoźnicy surowców.
Rémi Paing, kierownik projektu w firmie Fraikin, wyjaśnia, że „oprócz higieny obowiązuje zasada bezpieczeństwa produktu, w szczególności poprzez zaplombowanie wszystkich włazów cysterny, aby uniemożliwić osobom niepowołanym wlanie do niej jakiejkolwiek substancji. Na wszystkich włazach do cystern, jak również na systemach wyładunkowych zamontowana jest kłódka lub plomba, co zapewnia bezpieczeństwo ładunku płynnej żywności.”
Cysterny na żywność: charakterystyka techniczna dla transportu płynów
Istnieje kilka kategorii cystern do przewozu żywności: cysterny do przewozu na duże odległości oraz cysterny lokalne do odbioru mleka z systemem pompowania i dozowania.
„Cysterna może być podzielona na kilka komór, np. przy odbiorze mleka, gdy mamy do czynienia z mlekiem bio i nieorganicznym. Ogólnie rzecz biorąc, cysterny na żywność składają się maksymalnie z trzech komór, dlatego nazywamy je cysternami wielokomorowymi.” dodaje Rémi Paing.
Przy odbiorze mleka, cysterny do przewozu żywności są w większości przypadków przewożone na autocysternach. Wyposażone są w układ pompujący oraz węże do podłączenia do zbiorników w gospodarstwie, a także urządzenia do czyszczenia instalacji.
„Chodzi o system wewnętrznych kulek płuczących, które umieszczone są w całym rurociągu. Oprócz samej cysterny, niezwykle istotna jest również instalacja rurowa, ponieważ często to właśnie w niej mogą gromadzić się składniki, które mogą powodować namnażanie się bakterii. Trzeba zachować szczególną ostrożność zarówno na etapie odbioru, jak i rozładunku. W okolicy znajduje się kilka myjni przeznaczonych do mycia cystern”- wyjaśnia Rémi Paing.
Cysterny na naczepach mogą być również wykorzystywane do odbioru mleka w regionach, w których produkuje się bardzo dużo mleka. W tym przypadku dysponują one takim samym wyposażeniem jak w przypadku autocystern.
Jeśli chodzi o pojemność, cysterny spożywcze na autocysternach mogą przewozić od 5.000 do 16.000 litrów w trzech komorach. W wersji z naczepą, cysterny mogą przewozić od 25.000 L do 29.500 L przy odbiorze mleka oraz od 29.000 L do 35.000 L przy transporcie dalekobieżnym. W tej konfiguracji ten typ cysterny może pomieścić do 9 różnych komór.
W celu utrzymania idealnej temperatury płynnej żywności, cysterny do przewozu żywności wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej. Większość tych cystern jest izotermiczna i nie jest chłodzona.
Płynne produkty spożywcze wymagają specjalnego transportu: ciężarówka z cysterną jest najbardziej odpowiednia do przewozu takich surowców. Płyny te są przechowywane w różnych typach cystern do przewozu żywności w zależności od rodzaju odbioru i transportowanej objętości.
Cysterny mogą przewozić kilka rodzajów płynnych produktów spożywczych, jeśli są one podzielone na kilka komór. Higiena komór musi być nienaganna w celu zagwarantowania właściwego przechowywania płynnych produktów spożywczych.