Lidera na rynku wynajmu pojazdów użytkowych nie powinno brakować pośród firm wpływających na kształt przepisów dotyczących całej branży. Dlatego Fraikin Polska wraz z początkiem 2017 roku rozpocznie działalność w strukturach Związku Polskiego Leasingu.

Związek skupia obecnie około trzydziestu firm zajmujących się leasingiem pojazdów i reprezentuje je w rozmowach z przedstawicielami władz i instytucji państwowych, przedsiębiorcami czy też organizacjami biznesowymi. Formułuje wspólny głos branży w konsultacjach dotyczących ustawodawstwa oraz przepisów szczegółowych. Przygotowuje fachowe ekspertyzy, działa na rzecz promocji leasingu jako efektywnego narzędzia wspierającego rozwój biznesu. W trosce o to by opinia środowiska w kwestiach, które go dotyczą, docierała do władz publicznych, Związek utrzymuje bieżące kontakty z parlamentarzystami oraz reprezentantami administracji państwowej i samorządowej.

ZPL wchodzi w skład Leaseurope – międzynarodowej organizacji, w ramach której współpracuje 46 związków z 34 państw naszego kontynentu. Przynależność do tego grona otwiera m. in. drogę do udziału w uzgodnieniach dotyczących prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie chociażby stawek podatkowych, przepisów regulujących działalność branży bądź też sposobu wdrażania wspólnotowych regulacji na polskim rynku. Leaseurope sformułował również standardy zawierania umów leasingowych. Pracuje nad stanowiskiem do wstępnej wersji Kodeksu dobrych praktyk dotyczących zapobiegania oszustwom i kradzieżom samochodów.

Jesteśmy największym graczem na rynku wynajmu pojazdów. Udziału w grupie wywierającej istotny wpływ na pozycję branży, zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynarodowym, jest dla nas bardzo znaczący.  Dynamiczny rozwój rynku wymaga uważnego przyglądania się zachodzącym zmianom i odpowiedniego na nie reagowania. Jednocześnie zgromadzone w trakcie długoletniej działalności Fraikin wiedza i doświadczenie, a także czołowa pozycja, jaką zajmujemy pośród firm związanych z leasingiem, stanowią dużą wartość dodaną dla ZPL. Jesteśmy bogatym źródłem wiedzy w obszarze samochodów dostawczych i ciężarowych.

– podkreśla Artur Nowicki, Dyrektor Zarządzający Fraikin CEE.