Wynajem autobusów miejskich na terenie całej Polski to nowa usługa firmy Fraikin, europejskiego lidera wśród oferujących wypożyczanie pojazdów ciężarowych i dostawczych. Poszerzenie oferty jest elementem strategii firmy Fraikin na rok 2016. Propozycja skierowana jest do zarządów transportu miejskiego poszczególnych aglomeracji oraz prywatnych przewoźników, którzy zajmują się przewozem pasażerów na zlecenie gmin.

Podobnie jak cały park pojazdów w Polsce także i segment autobusów wymaga mocnego odnowienia. Średni wiek autobusów w Polsce oceniany jest na kilkanaście lat, co wpływa na ich wysokie koszty eksploatacji, obniżoną niezawodność realizowanych usług i szkodliwość dla środowiska naturalnego. Jednakże ubiegły rok – 2015 okazał się bardzo korzystny dla rynku autobusowego. W segmencie miejskim i minibusów zanotowano po prawie 700 szt. rejestracji nowych pojazdów.

Polski rynek autobusowy dojrzewa również do sytuacji, w której miasto czy gmina zapewnia komunikację osobową, wykorzystując firmy udostępniające tabor w idealnym stanie technicznym przy optymalnej organizacji po bardzo konkurencyjnych kosztach. To właśnie dlatego Fraikin wychodzi z ofertą usługi najmu autobusów wraz z pełnym serwisem (usługa 360°). Po stronie operatora pozostaje jedynie zapewnienie kierowcy i paliwo. W tym miejscu należy wspomnieć, że wychodząc naprzeciw potrzebom ograniczenia szkodliwych spalin i hałasu, Fraikin jest również gotowe do obsługi autobusów gazowych CNG.

Biorąc pod uwagę konieczność odmłodzenia parku autobusów można się spodziewać, że rocznie liczba nowo rejestrowanych autobusów w Polsce przekroczy niedługo 2000 sztuk, a tendencja wzrostowa będzie utrzymywała się przez kolejne lata. Rynek będzie oczekiwał nowoczesnej struktury organizacji przewozów pasażerskich.

Wejście w nowy segment rynku, jakim są autobusy, było możliwe dzięki naszemu bogatemu, wieloletniemu doświadczeniu w zarządzaniu pojazdami ciężarowymi – mówi Artur Nowicki, Dyrektor Generalny Regionu CEE Fraikin. Fraikin dysponuje bowiem wykwalifikowanym personelem technicznym, zdolnym zapewnić rzetelną obsługę autobusów miejskich. – Wyróżnia nas profesjonalizm i indywidualne podejście do problemów Klienta – podkreśla Artur Nowicki. Cechy, które pomogły Fraikin zdobyć pozycję lidera na rynku wynajmu pojazdów ciężarowych, dają nam pewność, że poradzimy sobie również w segmencie transportu miejskiego. Doświadczeni, sprawdzeni współpracownicy, sprawny serwis, szeroka paleta usług świadczonych w ramach oferty – Fraikin ma wszystko, co potrzeba, by osiągnąć sukces – dodaje.

Na atrakcyjność oferty Fraikin wpływa fakt, iż zapewnia ona codzienne utrzymanie gotowości technicznej pojazdów. Warto pamiętać, że chociaż układ napędowy autobusu (silnik, skrzynia biegów, osie), zaadoptowany został z typowych pojazdów ciężarowych, to jest on jednak bardziej skomplikowany. Posiada bardziej rozbudowany układ elektryczny, pneumatyczny, klimatyzacji i ogrzewania. Dział Zarządzania Flotą Fraikin zapewnia możliwie największą dbałość o te, kluczowe dla sprawnego funkcjonowania pojazdów układy. W efekcie autobusy nie doznają nieplanowanych awarii, co przekłada się na ich blisko stuprocentową gotowość do realizacji zadań transportowych.

Ogumienie – w przypadku autobusów miejskich dużo bardziej narażone na uszkodzenia i zużycie – jest pod stałą opieką zespołu technicznego Fraikin. W autobusach w ramach obsługi codziennej monitoruje on ciśnienie w oponach, sprawdza ich zużycie i dokonuje niezbędnych wymian.

Do zaplecza technicznego należy również pojazd serwisowy, posiadający na wyposażeniu narzędzia potrzebne do naprawy i uruchomienia pojazdu na drodze, jak również do wymiany koła, w przypadku przebicia.

Fraikin zapewnia obsługę procedur związanych z likwidacją szkód komunikacyjnych. Do Klienta należy wyłącznie zgłoszenie szkody na całodobową platformę Asisstance i wypełnienie formularzy. To istotne, gdyż pojazdy poruszające się głównie w centrach dużych miast są narażone na częste kolizje i wypadki.

Segment osobowego transportu miejskiego stawia dzisiaj przed operatorami wysokie wymagania. System informacji pasażerskiej obsługujący sieć komunikacyjną musi zapewnić oczekującym pasażerom aktualne komunikaty o godzinach przyjazdu autobusów. Dane z trasy trafiają na bieżąco do centrum zarządzania, a następnie wyświetlane są na tablicach informacyjnych. Pasażerowie podróżujący autobusami są systematycznie powiadamiani o nazwach kolejnych przystanków. Dzięki Wi-Fi mogą korzystać z internetu. Ze względu na bezpieczeństwo w środku i na zewnątrz pojazdów zainstalowany jest monitoring. Fraikin jest bardzo dobrze przygotowane do nadzoru i serwisowania systemów wspomagających komfort podróży.